Best Way To Cut Household Costs

Times are tough for everyone these days but if you play your cards right, there are simple ways to cut household costs. Groceries, clothing, kids toys, cleaning items, laundry items and the list goes on and on. I’m not sure how the ladies back in the day kept up with everything but I do know they didn’t have even half the things that we have today to run a household. So why can’t we seem to be able to do it without spending a fortune on products that are probably terrible for our environment anyway?

I found one little secret that I’m going to share with you. Maybe you already know this and perhaps you are from the generation that made alot of their household cleaners or made do with what you had. That’s ok for some people, but for others we need to make our dollars stretch as much as we can, right?

Make your own Laundry Soap to cut household costs! Yes, it can be done and it’s really very easy once you get the hang of it. Perhaps you tried this and didn’t like it and that’s ok, to each their own. But let me tell you, if it means saving five extra dollars a week so that you and hubby can take a nice little weekend getaway, why aren’t you doing it? Or, perhaps your little one is dreaming of something special they want and you just can’t afford to get it for them because money is tight, then why aren’t you trying to save those dollars so you can give your kids what they want or need? If you want to get ahead or just break even, sometimes you have to do things that take time or a little work, like making laundry soap to cut household costs.

Here’s the recipe I use: First buy these things: Arm & Hammer Washing Soda (found at the grocery, in some states you may have to order it online), any type of bar soap(some use Fels Naptha, although I like something that smells nice), Borax, a grater, which can be found at the Dollar Store and find a container to put the soap in. I use a plastic ice cream container and a tablespoon from a measuring set.

Mix these:

1/2 cup washing soda

1/2 cup Borax

2 cups grated bar soap

Put in container and use 1 Tablespoon for normal loads and 2 Tablespoons for heavier loads. You will learn to adjust as you go. I try to buy the bar soap at discount shops or even at the dollar stores. In the long run, a bottle of Tide costs around $7.00 in some areas and over 10 just for a weeks worth of laundry soap. Most families will use a bottle a week and the savings here are fantastic because you will have many more loads than with a bottle. You will have to see for yourself just how well you can save those dollars with making your own laundry soap. If you are used to liquid soap then this will take some time to get use to but it’s worth it to cut household costs for that special feeling that you have succeeded in saving dollars.